Pühapäeval (20. veebruar 2022) toimus Tallinnas sportliku vabavõitluse võistlus Vabaring 14, kuhu Tartust sõitis kaasa lööma 21 last, noort ja täiskasvanut. Tegemist oli esimese kodumaise turniiriga käesoleval aastal.
Päev algas U12 vanuseklassi treeningmatšidega, kus osales kolmkümmend üks 7-12-aastast last-noort kuuest Eesti spordiklubist. Treeningmatšid on järelkasvule hea võimalus kogemuse omandamiseks väljaspool oma kodusaali. Matšid toimuvad võistlusareenil, vahekohtuniku juhtimisel ning tegutsetakse tavapäraste võistlusreeglite järgi - ainsa erinevusega, et alistuse korral matš jätkub ning võitjaid ja kaotajaid välja ei selgitata. Kõik osalejad peavad suutma kontrollida oma jõudu ja liigutusi ning arvestama treeningpartnerite tasemega. Sellised matšid annavad lastele-noortele rohkem võimalusi õppida oma vigadest ja neid ka kohapeal kiirelt parandada. Põnevust lisab see, et kõik selle päeva treeningpaarilised on teistest spordiklubidest, mis nõuab kohanemist teistsuguste tehnikate ja ka taktikatega. Treeningmatšid on hea võimalus teha tutvust vabavõitluse kui võistlusspordiga ning seda turvalises keskkonnas. Tartust osalesid:
  • Trevor Kaasen (10a)
  • Artur Kõuts (10a)
  • Emily Biedermann (11a)
  • Raul Soosaar (11a)
  • Kaur Villem Tiidor (11a)
  • Henri Mathias Lepik (11a)
  • Caithlyn Reisalu (11a)
  • Aron Uuk (12a)
Päev jätkus juba võistlusmatšidega U14, U16, U18, U21 ja 21+ vanuseklassidele, millest võttis osa 50 sportlast Eestist ja Soomest.

Sandor Sander (13a) ja Karl Rudolf Kuusik (13a) osalesid U14 vanuseklassi 57+kg kaaluvate noormeeste turniiris, kus Kuusik teenis ühe võidu ja ühe kaotusega kuue osaleja hulgast teise koha ning Sander ühe kaotuse ja ühe võiduga viienda koha. Mõlema noore jaoks oli see esimene võistlus.

U16 vanuseklassis esindas Tartut sel korral ainsana Remiro Möllits (15a, 61kg). Möllits pidas kolm matši ning tulemusteks üks võit (tehniline nokaut), üks kaotus (alistus) ja üks viik. Möllitsale korralik tööpäev ja väga hea kogemus väga erinevate vastastega.

Edasi tulid jõukatsumised kõige vanemas noorteklassis - U18.

Septembris treeningutega alustanud Randar Kirotmaa (16a, 80kg), Martin Hurt (16a, 81kg) ja Ragmar Rätt (17a, 68kg) said kõik kaks matši sitkete vastaste vastu. Kirotmaale tulemuseks kaks võitu (kohtunike otsused), Hurtile kaks kaotust (kohtunike otsused) ning Rättile üks võit (kohtunike otsus) ja üks kaotus (diskvalifitseerimine keelatud tehnika tõttu). Kirotmaale ja Rättile lisas korralikult pinget ka asjaolu, et neil mõlemal jäi esimese ja teise matši vahele ülinapp taastumisaeg ning teises matšis ootasid neid ees värsked vastased. Kõigi kolme noore jaoks oli see esimene võistlus.

Kõige tugevamas konkurentsis matšid pidasid sel korral Ron-Andro Selter (15a, 71kg) ja Rene Lai (16a, 71kg). Selter, kes saab 16-aastaseks alles kahe kuu pärast, võistles alaliidu eriloaga  kõrgemas - U18 vanuseklassis. Mõlema noore esimene vastane oli U18 -65,8kg Soome valitsev meister Eetu Ekebom (17a). Lai leidis Ekebomi vastu väga hea rütmi juba kohe matši alguses ning teises raundis see matš ka lõppes, kui Lai alistas soomlase tagantkägistusega. Selter domineeris Ekebomi esimeses raundis ja ründas vastast enne raundi lõppu sirge käelukuga, mille soomlane edukalt kaitses. Teises raundi esimene pool kulges samuti meie mehe taktikepi all, kuid pärast veel ühte ebaõnnestunud alistusekatset hakkasid jõuvahekorrad muutuma. Kolmandaks raundiks oli Selter juba päris väsinud ja Ekebom võttis oma, võites matši kohtunike otsusega.

Laia ja Selteri teiseks vastaseks oli Kregor Paimets (16a). Lai ja Paimets kohtusid viimati 2020. aasta Eesti meistrivõistlustel U16 vanuseklassi finaalis, kust võitjana väljus Paimets. Sel korral pani oma paremuse maksma aga Lai, kes võitis matši kohtunike otsusega. Kuigi paaril korral oli Laial võimalus ka alistusvõtte sooritamiseks, siis Paimetsa kaitse oli täpne ning matši lõpetamisele need üritused ei viinud. Laiale siit kvaliteetne võistluspäev, kus õnnestus realiseerida mitmeid treeningutel lihvitud tehnilisi detaile koos aina kasvava füüsilise võimsusega.

Paimets, kes sai kahe matši vahele üsna lühikese pausi, sai kohe rammu katsuda ka Selteriga. Kaks esimest raundi peeti püsti löögidistantsis, kus tegevus oli üsna tasavägine. Kolmandas raundis muutis Selter käiku, viis vastase maha ning sooritas alistuse (tagantkägistus). Selter näitas sellel võistluspäeval, et tekkimas on teatav küpsus ja stabiilsus. Samuti oli see hea kogemus tunde saamiseks kõrgemas vanuseklassis, kus noormeeste füüsised hakkavad minema juba mehemõõtu.

Samas vanuseklassis pidas ühe matši ka Aksel Arna õpilane Markus Keres (17a, 72kg), kes kaotas matši diskvalifitseerimisega (keelatud tehnika). 18-aastane Lisete Neevits (68kg), kes plaanis samuti U18 reeglite järgi võistelda, jäi sel korral kahjuks ilma vastaseta ning seetõttu matši pidada ei saanud (nimelt on täiskasvanud harrastajatel samuti võimalus võistelda U18 vanuseklassi reeglite järgi, kus pähelööke ei ole).

Juunioride vanuseklassis (U21) oli võistlemas kolm meest - Englase täiskasvanute osakonna treener ja eestvedaja Aksel Arna (20a, 68kg), septembris täiskasvanute 8-nädalasel algkursusel alustanud ning kursuse läbimise järel täiskasvanute põhigrupi treeningutega liitunud Arlet Abroi (19a, 77kg) ja Ben-Bätryck Kurg (20a, 96kg). Nii Abroi kui Kurg on Aksel Arna õpilased.

Aksel Arna pidas matši TapaGym sportlase Allar Sooga. Meeste eelmine omavaheline kohtumine leidis aset 2021. aasta Eesti meistrivõistluste poolfinaalis, kus Arna alistas Soo kolmnurkkägistusega (jalgadega). Kuigi kordusmatši algus oli Arna jaoks natuke konarlik, oli tulemus siiski sama - sel korral alistas Arna vastase sirge käelukuga.

Arlet Abroi sai vastase, kes pidas sel päeval juba teist matši ning oli ka mõnevõrra kergem. Matš oli esimestest sekunditest peale väga pingeline ning esimese raundi võit läks vastasele. Ka teises raundis suutis vastane mitmed olukorrad enda kasuks pöörata, kuid aina kuhjuv väsimus võttis oma, muutes mehe kaitsetehnikaid sooritades lohakamaks. Ühel hetkel ajastas Abroi täpse jalalöögi vastasele vastu pead, mis ka matši lõpetas. Abroile võit läbi tehnilise nokaudi.

Ben-Bätryck Kurg sel korral kahjuks võistelda ei saanud, sest suuremates kaaludes ei tulnud teist klubidest välja ühtegi vastast.