Laupäeval (8. aprill 2023) toimusid Leedus Balti lahtised meistrivõistlused vabavõitluses, kus Tartu spordiklubi Englas noored võitlesid välja viis meistritiitlit.
Baltimaade meistrid:
Viktoriia Ostapenko (U12 tüdrukud -31 kg) [2 võitu]
Trevor Kaasen (U12 -40 kg) [1 võit]
Artur Kõuts (U12 57+ kg) [4 võitu]
Taisto Teivil Kängsepp (U16 -62 kg) [1 võit]
Ron-Andro Selter (U18 -77,1 kg) [3 võitu]

Pronks: Aksel Arna (18+ -70,3 kg) [2 võitu, 1 kaotus]
5. - 6. koht: Raul Soosaar (U12 -44 kg) [1 kaotus]

Vastasteta jäi Emily Biedermann (U14 57+ kg).

Ron-Andro Selter (16, MMAga tegelenud 5 aastat) sai esimeseks vastaseks leedu koondislase Adomas Razma, kellel on matšivõite ka maailmameistrivõistlustelt. Noormeeste varasematest kohtumistest on ühe võitnud Razma ja teise Selter. Kuigi leedukas leidis teises raundis hea maadlusrütmi ja selle raundi ka võitis, siis esimene ja kolmas raund kuulusid Selterile - võit kohtunike otsusega. Sealt edasi poolfinaali võitmiseks tartlane sel korral  higistama ei pidanud, sest vastane jättis matši välja tulemata. Finaalis oli aga vastas korralik pähkel - füüsiliselt tugev ja agressiivne püstivõitleja Karolis Diugevic. Kui Diugevicil õnnestus paremini skoorida püstivõitluses, siis maadlusolukorrad pööras oma kasuks Selter. Matši viimasel minutil suutis Leedu esindaja siiski ohustada Selterit ka maasvõitluses, kuid kokkuvõttes jäi sellest väheks ning võit ja koos sellega ka meistritiitel kuulusid kohtunike otsusega taas meie mehele. Selter võitis Balti meistritiitli ka möödunud aastal, kuid tol korral oli see U16 vanuseklassis. Ühtlasi oli nädalavahetusel toimunu Selteri jaoks esimene võistlus, kus olid lubatud ka löögid pähe (Leedus võistlevad U18 vanuseklassi noored reeglite järgi, mis on võrdlemisi sarnased täiskasvanute reeglitele - püstivõitluses on lubatud käe- ja jalalöögid pähe, kuid noorsportlased kannavad kiivreid).

Taisto Teivil Kängsepp (15, MMAga tegelenud 4 aastat), kes möödunud aastal tuli samal võistlusel pronksile, lihvis selle medali nüüd kuldseks. Kuigi treeningutel valmistuti pikemaks tööpäevaks, siis võistlustel tuli sel korral vastamisi minna vaid ühe võitlejaga - leeduka Lukas Moleviciusega. Peale tuliseid löögivahetusi püstivõitluses viis Kängsepp vastase maha ning lõpetas matši alistusega (küljelt kägistus).

Artur Kõuts (11, MMAga tegelenud 4 aastat) sai sel korral pidada koguni neli lahingut. Kõuts, kes võistleb oma vanuseklassi kõige ülemises plusskaalus, kus ülemist piiri ei ole, oli kõikidest oma vastastest selgelt väiksem. See siiski Tartu poissi ei heidutanud ning kui finaalmatš läks täisajale ja sai võidetud kohtunike otsusega, siis kolm esimest vastast alistas Kõuts tagantkägistusega. Tulemuseks meistritiitel.

Trevor Kaasen (11, MMAga tegelenud 3 aastat) oli selleks võistluseks väga heas kohas ning oli rõõm vaadata kuidas trennis omandatu võistlustel õigel ajal ja õiges kohas ära tehti - võit läbi alistuse (sirge käelukk) ja auhinnaks meistritiitel. Kahjuks pidi Kaasen jagama Kängsepa saatust ning tugeva ettevalmistuse saanud võistlusel pakkus konkurentsi sel korral vaid üks vastane.

Viktoriia Ostapenko (10, MMAga tegelenud 2 aastat), kelle jaoks oli see esimene välisvõistlus, leedu tüdrukutele väga hingamisruumi ei jätnud. Peetud kahest matšist lõppesid mõlemad maas, kus Ostapenko vastased alistas (sirge käelukk) ning sellega ka meistritiitli välja teenis.

Englase täiskasvanute MMA osakonna eestvedaja ja treener Aksel Arna (21, MMAga tegelenud 5 aastat), kelle matšipildid näitasid selget edasiminekut, sai ka sel aastal pidada tugevaid lahinguid. Esimene vastane Martynas Pupelis hoidis Arnat esmalt tugeva löögisurve otsas. Tartlasel õnnestus kolm raundi kestnud möllust siiski omad kohad vasturünnakuks üles leida ning nii õnnestuski tuua võit koju (kohtunike otsus). Teine vastane oli juba tase kõrgem - Leedu koondise esindaja Mykolas Korsakovas, kellel matsivõite ka IMMAFi maailmakarika võistluselt. Kuigi rahulikult üksteist kombates alanud matšis tegi esimese tõsisema avalduse Arna, lüües vastase tagumise ülekäe haagiga põrandale, pani vastane löögist toibudes tartlasele ennastsalgava maadlussurve peale, mis viis ka sihile tuues võidu läbi alistuse (tagantkägistus). Tallinnas elava ja treeniva ukraina sportlase Viacheslav Kirpeko agressiivsete löögiseeriatega alanud kolmanda koha matši pööras aga Arna ise maadluseks ning lõpetas matši üsna kiirelt alistusega (kolmnurkkägistus jalgadega). Kui möödunud aastal sai Arna samalt võistluselt hõbeda (samuti 2 võitu ja 1 kaotus), siis sel korral oli tulemuseks pronks.

Raul Soosaar (12, MMAga tegelenud 2 aastat) sai loosi tahtel esimeseks vastaseks kohe tulevase võitja. Kuigi matš algas Soosaare eduga, õnnestus vastasel murdosa sekundi jooksul üks meie noormehe tehtud viga ära kasutada ning tartlane ka alistada (kolmnurkkägistus jalgadega) - sellega võistluspäev ka lõppes.

Aitäh Reinsalu Auto AS ja Andri Õun, kes noorte võistlusreisile õla alla pani ja aitäh lapsevanematele.

Tartlaste järgmised võistlused on aprilli lõpus Helsingis toimuv Suomi MMA Cup ning mai lõpus Tartus Englase kodusalis toimuvad Eesti meistrivõistlused.