Laupäeval (23. aprill 2022) toimusid Leedus Balti lahtised meistrivõistlused vabavõitluses, kus Tartu spordiklubi Englas noorsportlane Ron-Andro Selter (15) tuli kolme matšivõiduga meistriks. Erinevat karva medaleid jagus ka teistele Tartu sportlaste.
Paari päeva pärast 16-aastaseks saav Selter (U16 -72kg) tegi endale ilusa sünnipäevakingituse, võites kaks esimest matši alistusega ja finaalmatši kohtunike otsusega. "Esimeses matšis sirge käelukk, teises tagantkägistus ning kolmandas matšis kolm korralikku alistuse üritust, aga mõned detailid jäid seal puudu," kommenteerib tiitlivõitu treener Ott Tõnissaar. "Eks need lihvime paika siis juba järgmises vanuseklassis," lisab Tõnissaar.
Hõbemedaliga naases Leedust Englase täiskasvanute osakonna treener ja eestvedaja Aksel Arna (täiskasvanud, -65,8 kg), kes võitis kaks esimest matši kohtunike otsusega kuid finaali enam välja ei läinud. "Eelring ja poolfinaal läksid täisajale ning kuna lähiminevikus põetud COVID oli jätnud kütusepaagile selge jälje, pidasime targemaks sel korral oma inimvõimete piire mitte testima minna," kommenteerib Tõnissaar tiitlimatšist loobumist ja lisab, et tegemist on Arna senise karjääri kõige kõrgema tulemusega.
Pronksile tuli Taisto Teivil Kängsepp (U16, -57kg), kes pidi medali lunastamiseks areenile astuma koguni neli korda: eelringides tuli üks võit alistuse (kolmnurkkägistus kätega) ja teine kohtunike otsusega, poolfinaali matšis tuli kaotus alistusega (giljotiinkägistus) ning sealt edasi pronksimatšis taas võit kohtunike otsusega. Tõnissaare sõnutsi oli see Kängsepale esimene korralikum katsumus uues vanuseklassis ning ühtlasi oli ta medalivõitjate hulgas ainus 14-aastane.

Lisaks Kängsepale tulid pronksile ka U12 vanuseklassis võistelnud Trevor Kaasen, Raul Soosaar, Artur Kõuts ja Emily Biedermann. "Selles vanuseklassis on tegelikult kõige olulisem lihtsalt trenni teha ja tegutseda, omandada samm-sammult võistlustel kogemust, leida uusi sõpru ja end avastada. Kui selle kõigega ka mõni tulemus või medal kaasneb, siis on see boonuseks."

Ainsana medalita naasnud Rene Lai (U18 -70,3kg) tulemust näeb aga Tõnissaar natuke teise nurga alt. "Lai võttis sel korral päris karmi loosi, mis viis ta minu hinnangul kohe esimeses matšis kokku selle kaalu kindla favoriidiga - Ukraina noormehega. Stiililiselt oli juba teada, et see matš tuleb füüsiliselt väga raske. Lähiminevikus samuti COVIDi läbi põdenud Lai tõmbas end selles matšis ikka täiesti tühjaks ning kui pärast kolme raundi kuulutasid kohtunikud viigi tõttu välja lisaraundi, siis oli see mõlemale sportlasele juba päris karm pingutus. Siiski - matšist väljus võitjana Lai. Järgmine vastane oli mees, kes lõpuks ka kogu turniiri võitis - selles matšis võtsime vastu kaotuse tehnilise nokaudiga. Väsimus oli peal, liigutus oli juba natuke lohakas ning vastase sihik päris täpne. Sealt edasi kolmandasse matši (lohutusring, pronksimatš) enam välja minema ei hakanud - keha oli selle võistlusega juba vatti saanud küll. Medal jäi küll saamata, aga võit favoriidi üle näitas, et oleme õigel teel."