Võistlejad on tasemegrupp, kus treenivad koos erineva vanusega noored ja ka täiskasvanud, kel huvi vabavõitluse kui spordiala vastu juba sügavam. (NB! Võistlustel osalemiseks ei pea treenima võistlejate grupis). Üleminek vanusegruppidest tasemegruppi on järkjärguline, kus lisaks enda vanusegrupi treeningutele hakatakse tasapisi osalema ka tasemegrupi treeningutel – see tähendab, et treeningkoormus kasvab samm sammult, kuni lõpuks jõutakse nö täiskohaga võistlejate gruppi välja. Kõige nooremad võistlejate grupis treenijad on 10-12-aastased, ülemist vanusepiiri ei ole.
Võistlejate grupis kujunevad harrastajatest (noor)sportlased – enda võimete ja tugevuste tundmaõppimine ja arendamine on suunatud edu saavutamisele võistlustel. Eesmärkide saavutamiseks treenitakse sihipäraselt ning kõrgemaid tulemusi jahtivad sportlased teevad lisaks grupitreeningutele ka lisatreeninguid – kas siis võitlusoskuste ja -taktika lihvimiseks või üldfüüsilise võimekuse tõstmiseks. Tähelepanu pööratakse ka nendele tervislikke eluviise ja sporditulemusi mõjutavatele valdkondadele, mis jäävad spordisaalist väljapoole – tervislik ja mitmekülgne toitumine, uni ja aktiivne puhkus. Oluliseks alustalaks selles grupis on ühtne meeskonnavaim – kuigi vabavõitlus on individuaalala, siis ilma treeningpaarilisteta pole seda võimalik harrastada ning edasi viib eelkõige tugev ja üksteist toetav punt. Kui tuled trenni juba eelneva võitlusspordikogemusega, saad piisava taseme olemasolul liituda võistlejate grupiga ka kohe.
VÕISTLEMINE
Vabavõitluses saab võistlemisega algust teha alates 9. – 10. eluaastast. Võisteldakse vanuse- ja kaaluklassides. Valdav enamus harrastajaid ja sportlasi võistleb amatöörspordis, mis erineb nii sisuliselt kui vormiliselt oluliselt profispordist. Järgnevalt mõned väljavõtted amatöörspordi reeglitest:
- Kõikides noorteklassides (U12, U14, U16 ja U18) on keelatud igasugused löögid pähe!
- Samuti on kõikides noorteklassides keelatud kõrge kaarega heited ja mahaviimised, kus on võimalus, et kumbki võistlejatest ei suuda tehnikat kontrollida ning tekib ohtlik olukord.
- Püstivõitluses on noorteklassides lubatud käe- ja jalalöögid ainult kehasse, maadlus ja mahaviimised ning maasvõitluses ainult maadlus- ja alistusvõtted.
- U18 vanuseklassis on lubatud vastast lüüa ka maasvõitluses, kuid seda ainult kehasse.
- U18 vanuseklassi reeglite järgi saavad võistelda ka täiskasvanud harrastajad.
- Täiskasvanute (18+) võistlusreeglid lubavad püstivõitluses käe- ja jalalööke pähe ning käelööke pähe ka maasvõitluses. Samuti on täiskasvanutel lubatud lüüa vastast põlvega, kuid seda ainult kehasse.
- Võistlusmatšide pikkused:
- U12 (10-11-aastased) = üks 3-minutiline raund
- U14 (12-13-aastased) = üks 3-minutiline raund
- U16 (14-15-aastased) = üks 4-minutiline raund
- U18 (16-17-aastased) = kolm 2-minutilist raundi, raundide vahel 1 minut puhkust
- Täiskasvanud (U21 ja seeniorid) = kolm 3-minutilist raundi, raundide vahel 1 minut puhkust
Võistlemisega saab algust teha meie oma klubivõistlustel ning väiksematel Eestisisestel võistlustel, kus võistluspaarid moodustatakse taseme järgi ning ühel võistlusel saab pidada 1-3 matši. Amatööride Eesti meistrivõistlused toimuvad ühe korra aastas ning sinna pääsemiseks peab olema juba varasem võistluskogemus. Sageli osaleme ka erineva tasemega võistlustel lähinaabrite juures – enim Soomes ja Leedus. Kõige kõrgem tase amatöörspordis on rahvusvahelised tiitlivõistlused – maailmameistrivõistlused ja Euroopa meistrivõistlused – mis kuuluvad samuti Englase sportlaste iga-aastasesse võistluskalendrisse.