17. – 20. augustil toimusid Abu Dhabis noorte maailmameistrivõistlused sportlikus vabavõitluses, kus spordiklubi Englas noored – Ron-Andro Selter (U18) ja Taisto Teivil Kängsepp (U16) – võitlesid end välja pronksmedalile. Lisaks tartlastele toodi üks pronks ka Tallinnasse – selle võitis German Gildemann (U16). Tegemist on esimese korraga, kui Eesti vabavõitlejad saavutavad rahvusvahelisel tiitlivõistlusel sedavõrd palju poodiumikohti.
16-aastane Selter, kes võistleb selles vanuseklassis esimest aastat, võttis kahe matšivõiduga alagrupi võidu (alistus Rumeenia sportlase üle ja kohtunike otsusega võit Iirimaa esindaja vastu) ning liikus edasi kaheksa parema hulka. “Esimese matši eel oli väga suur ärevus sees – ei mäletagi, millal selline varem on olnud. Aga matši minnes, peale esimest mahaviimist, ärevus kadus – sain aru, et see kõik siin on tehtav,” kommenteerib Selter esimese matši meeleolu. Teise matši kohta lisab Selter, et too vastane oli juba oluliselt tugevam ja kogenum: “Idee oli minna lööma ja vastase jalalöökide pealt mahaviimisi teha, aga see päriselt välja ei tulnud ning siis läks käiku plaan B: tegin mahaviimisi seinast. Matši ja koos sellega ka alagrupi võit tekitas hea tunde – sain aru, et nüüd liigume medali suunas.”
Veerandfinaalis võideti alistusega Uus-Meremaa esindaja. Selteri sõnutsi oli selleks matšiks tahtmist ja tugevust juba päris palju sees ning see maksis esimeses raundis natuke kätte: “Hakkasin kiirustama ja vead tulid sisse.” Teises raundis sai aga tehtud vigade parandus ja survet natuke tagasi tõmmates tuli parem tulemus.
Poolfinaali matši vastane oli eestlasele juba tuttav, sest sama mees alistas eelringis Selteri võistkonnakaaslase Rene Laia, mis oli väga tuline lahing. “Kui vastasele käe külge panin sain aru, et ta on võidetav, aga kahjuks sel korral see veel ei õnnestunud,” lisab Selter ning võtab võistluse kokku: “Täitsin enda miinimum ootused ära – sain päris palju matše, suutsin matšides väga palju teha varem trennis harjutatut ning jõudsin medalile!”.
Treener Ott Tõnissaare sõnutsi võistlevad U18 vanuseklassi noored juba väga tõsises konkurentsis ning kategooria -70,3kg on üks nendest kaaludest, kus palju eksimisruumi ei ole. “Hea on näha, kui vormi ajastamine läheb täkke ning sportlane suudab endast aasta kõige olulisem võistlusel kõik välja panna ja ennast ületada. Ron-Andro seda tegi. Poolfinaali võidust jäi puudu väga vähe, aga see jääb juba järgmiseks korraks,” lisab Tõnissaar.
Taisto Teivil Kängsepp (-57kg) jõudis 14-15-aastaste hulgas pronksini kahe matšivõidu ja ühe kaotusega: eelringis saavutati võit Serbia ja Ukraina esindaja üle ning poolfinaalis jäädi alla Mehhiko sportlasele. “Esimene matš oli kõige pingelisem matš minu elus, sest ma ei ole varem sellises kohas võistelnud. Peale matši oli aga väga hea tunne – selline tunne, et olin saavutanud midagi väga suurt,” kommenteerib Kängsepp esimese matši meeleolu. “Täpset matši kulgu ei mäletagi – mõte läks kiiresti tööle ja võistlusolukorras lihtsalt lahendad olukordi, väga meelde jätta ei jõua. Küll aga mäletan, et tajusin matši ajal treeneri positiivset hääletooni ja sain aru, et olen õigel kursil,” lisab Kängsepp.
Ukraina esindajaga läks aga lihtsamalt – nimelt ei jõudnud suurriigi koondislane hommikul toimunud kaalumiseks õigesse kehakaalu, mille tõttu ta diskvalifitseeriti.
Poolfinaalis aga eestlane Mehhiko esindaja vastu kogu särtsu välja panna ei suutnud. Kängsepa sõnutsi tal selle matši alguses väga närvi ei olnud, sest eelmised kaks matši olid läinud hästi. “Hiljem sain aru, et koos närvi puudumisega kadus ka ohutunne, mis aga tõmbas pingutust natuke alla ja see jättis vastasele võimaluse oma asi ära teha. Aga eks kõigil on võidud ja kaotused ning järgmine kord saan uuesti proovida.”
Treener Ott Tõnissaar on sportlase sooritusega rahul – pingutus oli olemas ja asjad, mis aasta jooksul trennis õpitud, said ka suures osas ära tehtud. “Juba soojendusel oli tunda, et täna võib midagi oodata – Taisto oli terav ja kõik viitas sellele, et suutsime taaskord ühe vormi tipu õigesti ajastada. Ja nii oligi – esimese matši esimene pool serblase vastu läks sedavõrd lennukalt, et oleks ühes kohas haare paar millimeetrit parem olnud, oleks see matš lõppenud alistusega. Ukrainlase olukorrast on seevastu kahju, sest oleks soovinud ka selle lahingu ära pidada – rahvusvaheliste tiitlivõistluste matšid on kogemuste allikana väga suure väärtusega ning selles vanuses on mitmekülgne kogemus oluline, võistlus ei käi ainult medalite peale. Matš Mehhiko esindajaga on aga üks nendest, mis jääb kripeldama – mehed olid võrdsed, aga matšis oli kaks võtmekohta, kus vastane reageeris murdosa sekundist kiiremini.”
Eestit esindas vabavõitluse noorte maailmameistrivõistlustel 11 sportlast, neist kolm Tartu spordiklubist Englas: Taisto Teivil Kängsepp, Ron-Andro Selter ja Rene Lai. Kokku võitis Eesti kolm pronksmedalit.