9. – 10. märtsil toimusid Tallinnas Eesti meistrivõistlused sportlikus vabavõitluses. Tegemist oli viiendate Eesti meistrivõistlustega vabavõitluses ning ühtlasi kolmandatega, kus lisaks täiskasvanutele (18+) võtsid mõõtu ka juuniorid (16-17-aastased). Englast esindas võistlustel kokku 7 sportlast – 3 täiskasvanut ja 4 juuniorit.
Kõige ülekaalukama etteaste tegi Euroopa meistrivõistluste hõbe (2018) ja maailmameistrivõistlustel 5. – 8. koha (2018) saavutanud Kaupo Kokamägi, kes krooniti kaalukategoorias -70,3 kg Eesti meistriks juba viiendat korda – ehk siis võib öelda, et seda kaaluklassi on Kaupo valitsenud Eestis aegade algusest peale (MMAga on Viljandist pärit mees tegelenud tänaseks viis ja pool aastat). Kaupo kaalus oli kõige rohkem osalejaid (5) ning teel meistritiitlini alistas ta kaks vastast – esimene Tallinna spordiklubist Tokon ja teine oma klubikaaslane – mõlemad esimeses raundis (esimene tehnilise nokaudiga ja teine liigeselukuga – sirge käelukk ehk armbar). Edasi jätkab Kaupo juba valmistumist juuni teises pooles Itaalias toimuvateks Euroopa meistrivõistlusteks.
Samas kaalus (-70,3 kg) võistles ka teine Englase mees – Sten Mägi, kelle jaoks oli see esimene kord pidada lahinguid täiskasvanute kategoorias. Esimeses matšis läks Sten vastamisi möödunud aasta hõbedaga Tallinna spordiklubist 3D Treening ning kuigi esimeses raundis pani vastane oma suurema kogemustepagasi kenasti maksma, püüdis Tartu poiss konkurendi teises raundis alistusvõttega (anakonda-kägistus) kinni ning saavutas sellega ka pääsu finaali. Finaalis oli teda ootamas aga klubikaaslane Kaupo Kokamägi, kelle tasemele Sten oma 1,5-aastase treeningkogemusega veel vastu seista ei suutnud. Stenile tiitlivõistluselt tulemuseks hõbemedal.
Kolmas Englase esindaja täiskasvanute kategoorias oli Andreas Käärik, kellel oli kaalukategoorias -61,2 kg ainult üks vastane – Pärnu spordiklubist MMAces. Kaks esimesed kaks raundi oli võitlus suhteliselt tasavägine ning mõlemad spordimehed suutsid vastast kostitada nii tabavate löökide kui ka tulemusliku maadlusega. Kolmandat raundi aga Tartu mehe mehe füüsis enam nii hästi välja ei vedanud ning pärast domineerivat raundi algust tuli vastu võtta kibe kaotus alistusega (sirge käelukk). Andreasele, kes MMAga tegelenud samuti vaid 1,5 aastat, oma esimestelt Eesti meistrivõistlustelt tulemuseks hõbemedal ja kuhjaga kogemust.
Juunioridest tegi kõige säravama etteaste möödunud aasta Eesti meister Kevin Ojaveer (-70,3 kg), kes kindlustas kahe tugeva võiduga (kaalus 3 võistlejat) endale juba teise järjestikuse Eesti meistritiitli. Midagi aga lihtsalt Kevinile kätte ei antud. Võistlusettevalmistuse poolikuks jätnud kerge vigastus, mis küll võistluse ajaks täielikult paranenud oli, andis end esimeses matšis paista – kuigi võit tuli domineerivalt, siis oli näha, et just distantsitunnetus osas oli Kevinil vastase lugemisega raskusi ning nii mõnigi olukord tuli lihtsalt suurema kogemustepagasi pealt plaan B-ga ära lahendada – tulemuseks võit kohtunike ühehäälse otsusega. Lisaks õnnestus Englase esindajal esimesest matšist uus vigastus saada ning selle olukorra pealt oli finaali minek võrdlemisi ärev. Finaalis oli teda loosi tahtel ootamas aga värske vastane – Tallinna spordiklubist Tokon. Sama noormehega on Kevin ka varasemalt madistanud ning kuigi tulemuseks oli Kevini võit, siis ülekaal väga suur ei olnud. Matšieelsest meditsiinilisest kontrollist läbi pääsenuna teadis Kevin, et eksimisruumi tal finaalis ei ole. Kuigi oli näha, et vastane oli selleks matšiks hästi valmistunud, oli meie mehe sooritus sel korral juba täpsem ning võib öelda, et võit (kohtunike ühehäälne otsus) võrreldes eelmise korraga ka natuke ülekaalukam.
Tugevat edasiminekut näitas juunioride klassis ka Aksel Arna (-65,8 kg). Kategooria kolme sportlase hulgast alustas Aksel loosi tahtel poolfinaalist, kus kohtus oma pikaaegse vastasega Pärnu spordiklubist MMAces. Kuigi seniste omavahelistest lahingutest Aksel, kel treeningkogemust 1,5 aastat, veel ühtegi võitnud ei ole, siis oli näha, et samm-sammult liigutakse vastasele lähemale. Kui esimene raund läks kohtunike silmis Akslile, siis teises raundis püüdis vastane meie mehe kinni haardega, millega varem kokku puututud ei oldud. Hea asend viis lõpuks ka alistuseni (tagantkägistus ehk rear naked choke) ning nii tuli meil leppida sel aastal pronksiga. Vastane aga oli võidukas ka finaalis.
Elu esimese MMA matši pidas Eesti meistrivõistlustel äsja 16-aastaseks saanud Daniel Sildva, kellel oli kaalukategoorias -61,2 kg ainult üks vastane – viimast aastat juunioride klassis võistelnud pärnakas klubist MMAces. Kuigi matš kulges enamuse ajast vastase taktikepi all, siis Danieli südikas vastupanu tekitas vastasele palju meelehärmi ning alistusi, mida vastane väga jõuliselt otsis, ära teha ei õnnestunud. Väga õnnestunud debüüt Danielilt, kuhjaga kogemust ja tulemuseks hõbemedal.
Rasmus Sepa (juunior -93,0 kg) jaoks läks tiitlivõistlus aga nii, et pärast tõsist ettevalmistust ja higistamist treeninglaagris tema kategoorias kedagi välja ei tulnudki – seega “töövõit” 🙂 Kuna Rasmus on sihikindel noormees, siis jätkame lootuses, et õigepea tuleb teistest spordiklubidest ka Rasmusele vastaseid, kellega mõõtu võtta ja koos edasi pürgida.
Klubide arvestuses saavutasime teist aastat järjest Pärnu spordiklubi MMAces järel teise koha. Sarnaselt eelmise aastaga oli ka sel aastal juunioride osas meie klubipunktide summa kõige kõrgem:
1. MMAces (Pärnu) = 24 punkti (juuniorid 8 / täiskasvanud 16)
2. Englas (Tartu) = 19 punkti (juuniorid 11 / täiskasvanud 8)
3. Tokon (Tallinn) = 17 punkti (juuniorid 8 / täiskasvanud 9)
4. 3D Treening (Tallinn) = 14 punkti (juuniorid 1 / täiskasvanud 13)
5. Jyväskylän Fight Club (Soome) = 4 punkti (ainult täiskasvanud)
6. Võimla (Tartu) = 3 punkti (ainult täiskasvanud)
7. TapaGym (Tapa) = 2 punkti (ainult täiskasvanud)
8. – 9. Garant (Tallinn) = 1 punkt (ainult täiskasvanud)
8. – 9. Horangi (Tallinn) = 1 punkt (ainult täiskasvanud)
Aitäh tiimiliikmetele Sten Saaremäele ja Alar Hutrovile, kes aitasid selle kahepäevase möllu meil Tallinnas edukalt ära teha.