Mis on Brasiilia jiu-jitsu

Brasiilia jiu-jitsu (BJJ) on maadlus- ja maasvõitlusspordiala, mille tehniline arsenal keskendub vastase kontrollimisele-kinnihoidmisele ja alistamisele (submissions) valuvõtete (liigeselukkude) ja kägistusvõtetega.

Brasiilia jiu-jitsut peetakse tehniliseks ja huvitavaks võitlusspordiks. See sobib väga hästi inimesele, kes soovib õppida täiskontaktset võitlussporti, aga ei soovi tegeleda löögispordiga. Samuti on BJJ arsenal suur osa MMA maasvõitlusmängust, seega tasub ka kõigil MMA-huvilistel vähemalt mõnda aega keskenduda BJJle.

Brasiilia jiu-jitsu on väga erinevatele harrastajatele. Spordi olemus (maasvõitlusala) tingib suhtelise ohutuse ja väiksema traumadeohu (võrreldes teiste kontaktspordialadega), tehes BJJ väga sobivaks neile, kelle jaoks on see üldse esimene kokkupuude võitlusspordi või spordiga üldse. Teisalt tagab reaalne võitlusmoment põnevuse ning praktilisuse.

BJJd treenitakse nii kimonoga (gi) kui ka ilma kimonota (enamasti spetsiaalses liibuvas maadlusriietuses - no gi). Englases ei eelistata üht “stiili” teisele, vaid treenitakse mitmekesisuse eesmärgil mõlemal viisil. Proovime leida ühisosa kimonoga BJJs, ilma kimonota BJJs ja MMA BJJs.

Soovijad saavad end proovile panna ka amatöörvõistlustel - BJJs on võistlejad jaotatud lisaks kaalukategooriatele ja soole ka vanuse ning vöötaseme järgi. See tähendab, et igaüks saab proovida võistlemist just teiste endasarnaste vastu.